Dýško je normální věc nebo ne? Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Dýško je normální věc nebo ne?

Spropitné, dýško nebo prostě peníze navíc za dobře odvedenou službu. Myslel jsem, že je to samozřejmost, ale není.

Sbírá snad někdo drobáky?

Posledních pár let, když si jdu něco koupit, výslednou částku zaokrouhluji na celé desetikoruny/stovky (podle částky). Většinou obsluha poděkuje, vrátí mi papírové peníze a hotovo. Nikdy se nad tím nepozastavuji, možná mi jen vadí, když stojím v dlouhé frontě na oběd a předemnou stojí 5 studentů a každý si nechá vrátit přesnou částku (ještě že už nemáme padesátníky), což samozřejmě zdržuje.

Jak to vypadá v praxi Rossmann

Nedávno se mi stala úsměvná příhoda v kolínském obchodě Rossmann (prodejna kosmetiky). Měl jsem platit 531kč za nějaké dárky. Pohledná prodavačka se mne zeptala, zda nemám 31kč. Bez zaváhání povídám:„Tak to nechte na pade.“ Obsluha se zarazí a diví se: „Na 550kč?“
Zarazím se i já, přemýšlím co je na tom divného, jestli jsem neřekl nějakou blbost nebo blbou částku. Počítám nahlas:„No, nákup stojí 531kč, tak to nechte na 550kč.“ Podávám dvě pětitovky.

Prodavačka souhlasí/pochopí, vroucně děkuje a vrací mi zbytek peněz. Nenechá mne to chladným a tak se ptám, proč se tak zarazila, jestli to není běžné nechávat peníze za nákup. Odpověď mě zarazí.
Jen minimum zákazníků nechává dýško a když už něco nechají tak ne tolik jako já. Odpovím, že jsem nechal jen 19kč, to není ani dvacka. Smutně pokyvuje, že taková je realita. S povzdechem povídám:„No jo, já zapomněl, že jsem v česku“.

BTW, prodavačka mi pak oba dárky hezky zabalila, takže se s tím nemusím balit doma :)

Špatná zkušenost v autobuse

Při psaní tohodle postu, vzpomínám na jeden zážitek z autobusu. Nějaký student si kupoval lístek. Lístek stál 8,50kč, tak dal desetikorunu, že je to dobrý. Řidič se ale z nepochopitelného důvodu naštval na onoho studenta, že to nepotřebuje, že mu ihned vrátí. Student si ale šel sednout, že 1,50kč nepotřebuje. Tak řidič vstal a šel přes celý autobus vrátit drobné. Vypadal naštvaně.

Jaké jsem vaše zkušenosti? Kolik a kdy dáváte dýško?


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 17.prosinec.2008 15:01 | krásná to věda, jen se to nesmí přehánět sociotechnika |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku