Druhý pohled na Android a Desire Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Druhý pohled na Android a Desire

Moje srovnání Androida s původní platformou Windows mobile. Instalace programů, velikost paměti a další postřehy.

image of Druhý pohled na Android a Desire

Velká spokojenost s Desire

První pohled na nový telefon vždy začíná spokojeností. Nový mobil je přece neokoukaný, rychlejší, modernější než předchozí model. Málokdo si přece dobrovolně pořídí horší mobil, než je ten současný. I já jsem ze začátku nadšený z nové hračky a že už jich bylo dost. Po prvním nadšení může někdy přijít studená sprcha - minulý telefon se lépe ovládal. Měl lepší to či ono. Ale s tímto kouskem jsem až na pár chyb stále spokojen :-)

Android vs Windows mobile.

Protože je HTC Desire moje první zařízení s Google Android, neubráním se srovnání s předchozí platformou - Windows mobile. Za odborníka se nepovažuji, přesto jsem na dvou komunikátorech vyzkoušel velké množství Romek od Windows 6, 6.1 až po ukuchtěné Romky s Windows 6.5. A nikdy jsem nebyl úplně spokojen. Telefon se špatně ovládal prsty, většinou jsem vytahoval stylus. Trochu tomu pomohla aplikace SPB mobile Shell, ale stejně to nebylo ono. Navíc ani s rychlostí programů to nebylo slavné, velkou odezvu občas vystřídaly různé bugy a například úkon vypnout a zapnout Wifi modul si vyžádalo asi pět vteřin času, při kterých telefon krátce přestane odpovídat. Na vinně je starý a pomalý hardware zařízení i Windows mobile samotné.
Oproti tomu HTC Desire je rychlé, odezvy minimální a zapnutí Wifi je okamžité.

Instalace programů.

Android exceluje i v instalaci aplikací, v bezpečnostní politice a právech aplikací.
Pokud jsem dříve na WM platformě chtěl nějaký program (ICQ, Twitter), byla to otrava. Musel jsem vhodný program najít, přečíst si recenze, podívat se na screenshoty. To všem raději na plnohodnotném počítači. Různé programy jsou na různých místech:

 • oficiální stránky programu (jeden program na webu)
 • oficiální stránky výrobce programů (více programů od jednoho výrobce)
 • na diskuzních fórech a free stránkých programátorů
 • ve specializovaných freewarepocketpc stránkých
 • na neoficiálních stránkách a file serverech.

Někde chybí screenshoty, někde požadavky programu, někde je ke stažení roky stará verze, odkazy jsou nefunkční, platební metody jsou různé a celkově to působí chaoticky a neuspořádaně.
Po nalezení a stažení programu je ještě potřeba program nainstalovat (instalace na pozadí není).
Jistě, má to své kouzlo a kdo se v tom naučí chodit si potřebný program najde, ALE.

Instalace aplikací na Androidu.

Oproti tomu Android má svůj Android App Market, kde jsou aplikace hezky pohromadě. Stačí vyhledat podle klíčového slova, procházet kategorie, zobrazit si placené nebo neplacené aplikace, hry a nebo si seřadit programy podle oblíbenosti. Vše je jednoduché a funkční.
Před stažením a nainstalováním vybrané aplikace musí uživatel nejprve potvrdit práva, která aplikace vyžaduje. Je to kvůli bezpečnosti. Například práva na internet, práva na čtení a zápis na SD kartu, právo zjistit aktuální zeměpisnou polohu, práva na přístup ke kontaktům a další. Vše je pochopitelné a ani nevím, jestli je podobná bezpečností politika u Windows Mobile.
Kupování placených aplikací je lehčí než snadné. Jen se Googlu sdělí číslo platební karty a Google si už peníze strhne z účtu sám.
Programy se stahuji i instalují na pozadí a je tak možné instalovat více programů najednou. Hned po nainstalování program funguje.

Další drobné postřehy.

 • Většina programů je zdarma, ale zobrazuje se v nich reklama.
 • U některých programů (Google Maps) se mi zdá, že je lepší Andoidí verze než WM. 
 • Internet Explorer u Windows Mobile je příšerný. Oproti tomu integrovaný internetový prohlížeč v Androidu používám.
 • Plno programů nejde odinstalovat. Zabírají místo v paměti i v menu.
 • Při instalaci nejde zvolit Kam program nainstalovat. Takže všechny programy se instalují do interní paměti a následně se pak přesouvají na SD kartu pomocí programu App2SD. Ovšem každý program nejde přesunout a stejně část programu zůstane v interní paměti, která je žalostně malá

U Windows Mobile jsem se ani za 2 roky nesetkal s tím, že by mi došla paměť. Že bych potřeboval odinstalovat aplikaci pro uvolnění místa.
U Androidu mi došla paměť téměř hned. Je to až tak špatné, že si programy vybírám ne podle kvality, ale podle zabrané paměti. Takže žádná Opera, Firefox, Dolphin Browser ale interní prohlížeč. Žádný Twitter ale defaultně nainstalovaný a neodinstalovatelný Peep.

Android Gmail low memory fail

 • Pokud je málo volné paměti, telefon se chová podivně.

Nedostatek volného místa telefon hlásí cca už od zbývajících 16MB. Pokud zbývá 10MB volného místa, nejdou instalovat nové aplikace, instalace končí chybou třeba v půlce instalace. I když je 10MB volného místa a nový program má pouze 1,5 MB, nenainstaluje se.
Ale co je horší, hlášení o málo volného místa se dá ignorovat, prostě nebudu instalovat nové aplikace ne? Omyl. Přestane fungovat Gmail. Emaily se neodesílají a i za 30minut z telefonu neodejdou. A když se divím, že mi delší dobu nikdo neposlal email, zjistím podivnou věc. Při nedostatku volného místa se nové emaily nestahují, aniž by telefon zobrazil chybu „chyba při stahování emailů, uvolněte paměť, 10MB volného nestačí“. Nikde to není vidět.


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 4.únor.2011 17:09 | recenze nejčastěji na HW recenze |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku