Dneska je hnusně, dneska by to šlo Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Dneska je hnusně, dneska by to šlo

Protože je dneska venku tak hnusně, dal jsem se do přeinstalování operačných systému na nejnovější verze - Windows Vista + Linux Fedora 7

image of Dneska je hnusně, dneska by to šlo

Proč instaluji Vistu i Linux

Přestože nepoužívám antivirus jsou osekaná XP už docela v rozloženém stavu. Na svědomí to má neustálé instalování různého softwaru a jeho následné odinstalování. Linux a Windows instaluji proto, abych mohl Windows neustále kritizovat a novou Fedoru 7 stále chválit. Snad se nemýlím.

Instalace Windows XP

Nejprve jsem chtěl nainstalovat XP, na Vistu jsem neměl náladu. Vložím CD do mechaniky a po úvodní obrazovce černá obrazovla. Hm, divné. Vždycky to šlo bez problémů, najednou to prostě nepůde. Nešlo to ani s jiným cd, na druhém PC však ano. Protože Windows potřebuji, řekl jsem si, že zkusím znova tu zkušební Vistu, třeba si jí nechám napořád

Instalace Windows Vista - řekněte LOL

Po primitivní, barevně duhové instalaci v angličtině mě uvítá krásné aero. Zjišťuji, že mi nefunguje zvuk a každou chvíli mi vyskočí okno povolit/odepřít akci. Neustálé potvrzování všeho. O data jsem kupodivu nepřišel, takže nebudu muset svůj redakční systém dělat znova. Hned po úvodní obrazovce mi nenažraná Vista žere více jak 500MB z operační paměti!
Čtyři-krát instaluji Operu, než se mi podaří přenést i nastavení z win XP. Protože už z toho aera vidím duhově (zkouřenej?) a stále mi nejde zvuk (přestože to stáhne automaticky nějaké ovladače z windows update) jdu instalovat staženou Fedoru 7

Instalace Linux Fedora 7

Do Fedory 7 vkládám své naděje, že snad konečně rozběhám wifi na linuxu. Fedora 7 má mít nativní podporu v jádře. Tak co, je už Linux konečně použitelný pro BFU, který ji stáhne, vypálí, nainstaluji a hned po instalaci si pustí MP3, video a připojí se přes WIFI do sítě? Nechte se překvapit.

Aktualizace systému Fedora 6

Nejprve zvolím možnost aktualizaci. Aktualizuji z Fedora core 6 na Fedora 7. Moje počáteční skeptičnost opadne, když se postupně aktualizuje cca 600 balíčků a hledají se závislosti. To trvá asi hoďku. Pak se nainstaluje Fedora7 a já vidím přesně to, co jsem viděl včera Pohoda stejná plocha, stejné nastavení, stejné programy. Pouze uvítací obrazovka je jiná. Chvilku pochybuji, jestli se opravdu něco aktualizovalo.

Já jsem ale chtěl oběvovat nové věci. V tomto zachovaném nastavení je už tolik rpm balíčků pro šestku, že se vnich strácím. Také nevím, jestli je stále potřeba 915 resolution a načetl se ze šestky nebo už není potřeba? Je zachované naprosto všechno. Protože chci vidět, jak vypadá defaultní nastavení fedory 7, jdu znova instalovat. Tentokrát se smazáním všech dat (snad to Vista přežije).

Instalace systému Fedora 7

Na rozdíl od Visty je celá instalace v češtině. Instalace je o poznání rychlejší, než aktualizace.
Po instalaci už vidím své požadované rozlišení 1280x800px, 915 resolution není potřeba. Perfektní nativní podpora NTFS v linuxu konečně funguje. Na druhou stranu mi nejde přehrát ani jedna MP3 či video bez kodeků. Koukám co je nového a vidím, že 150 aktualizací čeká na schválení. Balíčky se instalují velmi pomalu, takže musím holt počkat.

Konqueror

Jestliže jsem musel ve Vistě přetrpět IE7, v Fedoře jsem se polekal Konqueroru. Ani ne tak samotného programu, ale těch zvuků co vydává při chybě. Zvuk rozbitého okna je už dávno OUT. Stahuji tedy svojí Operu a opět jí konfiguruji k obrazu svému. Jestli funguje wifi, zjistím až později, wifi mě zrovna netrápí, jsem připojený ke kabelu..


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 5.červenec.2007 17:36 | recenze nejčastěji na HW recenze |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku