Co se zrovna děje? Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Co se zrovna děje?

Blíží se konec školního roku, praktická maturita, mám nové auto a zase škodovku (Škoda Superb), Zápasím s Windows Vista a zkouším Windows Seven

image of Co se zrovna děje?

Školní záležitosti jsou do popředí

Písemnou maturitu jsem už napsal, ve čtvrtek mne čeká praktická maturita. To bude loterie, můžu si vytáhnout něco z programování (Visual Basic, PHP) nebo to bude měření (to nemám vůbec páru) případně správa sítí (Linux, Windows).

Jak to dopadne bude hodně záležet na vylosované otázce, nikdo neumí všechno.

Další škodovka v garáži, tentokrát Škoda Superb

Když rozbitou Fábii nahradila pěkná Octavia, tak ještě nikdo netušil, že během měsíce budu jezdit jinou škodovkou - Superbem. No co k tomu dodat, maximální spokojenost. Jízdní vlastnosti jsou úplně jinde než u Octavie (která byla taky dobrá) a 130 koní bez váhání vystartuje hned v nízkých otáčkách... 96kW je oproti 66kW u Octavie poznat.

Horší to je ale s parkováním, najít dostatečně velké místo pro skoro pětimetrovou limuzínu je problém.

Když už to porovnávám s Octávií, tak jdeme na spotřebu. Octavie měla spotřebu hodně malou, průměrně 5 litrů na sto km, Superbem jezdím za 6 litrů nafty. To není tak hrozné, když beru v potaz, že se spotřeba u Octavie při rychlosti 160km/hod (běžná rychlost na dálnici) vzroste na 8 litrů a Superb žere jen 7.

Maximální rychlost (dle GPS navigace) u Octavie byla 209km/hod a okamžitá spotřeba 12litrů. Superb při ustálené rychlosti 200km/hod papá asi 7-8,5l/100km. A ovladatelnost či hlučnost obou aut se také nedá porovnávat.

Windows Vista, Windows Seven, Linux

Po dvou letech používání Linuxu je těžké ze dne na den přejít na Windows Vista. Vše působí najedou tak složitě, neohrabaně a hlavně klikačsky. Instalace programů, práce s wifi sítí, přehrávání muziky, vypalování DVD i samotné přepínání aplikací je pomalejší a hůře vyřešení. Už jen porovnat apt-get install program a nebo Opera, googlení program, hledání tlačítka download, hledání jiného programu, nějakého který nechce serial, instalace, next, next, ok, next, next, next, ok, reset.

Asi napíšu další články, kde budu porovnávat Windows Vista a Kubuntu Linux. Na druhou stranu, ať Windows jenom nehaním. Po instalaci všech potřebných ovladačů koukám, že mi funguje blikání wifi diody při aktivitě sítě (linux wifi diodu ani nerozsvítil) a taky že po připojení externích reproduktorů k notebooku mi automaticky přestanou hrát integrované repráčky. Já vím, drobnost, ale potěší :)

Hodně lidí si pochvaluje nový Windows Seven, není divu po hrozné Vistě přichází něco vylepšeného a nového. Tak to jdu taky zkusit, ISO obraz mám stažený (Chtělo to registraci, fuj), Virtualbox nainstalovaný, můžu se pustit do zkoušení.


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 7.květen.2009 13:17 | osobní stránky blog |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku