Co pro mě znamená 17.listopad? Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Co pro mě znamená 17.listopad?

Co pro mě znamená datum 17.11. 1989? Nebo 17.listopad 1939. Překvapivě vůbec nic a tento den nijak neslavím. Proč? To se dozvíte v článku.

17.listopad po dvaceti letech

Jsem příliš mladý. V roce 1989 mi byl jeden rok. Takže si z převratu nic nepamatuji a už vůbec si nepamatuji dobu před převratem.

1989 – V Praze se konala pokojná demonstrace studentů při příležitosti 50. výročí studentských manifestací v Protektorátu Čechy a Morava na počátku druhé světové války. Po počátečních proslovech na Albertově a kladení květin a svíček na Vyšehradě se průvod vydal směrem na Václavské náměstí, byl však zastaven na Národní třídě pořádkovou policií a násilně rozehnán. To následně vedlo k dalším rozsáhlým protestům studentů a veřejnosti proti československému komunistickému režimu, tzv. Sametové revoluci, k pádu vlády a nastolení demokracie.

Trochy mi to připomíná Czech-tek, to taky policie rozehnala na pokyn Paroubka lid. Ale to je odbočka od tématu.

Z vyprávění (škola, noviny, zprávy..) vím, co komunistický režim obnášel. Jaké zločiny se tu děly a co se tady nesmělo, muselo, nebylo atd.

V žádném případě bych tu komunistickou vládu nechtěl zpátky, proč není komunismus zakázaný? Protože máme demokracii.

Jsem rád za demokracii. Jsem rád, že můžu .... všechno. Mohu podnikat, cestovat a když něco chci, tak si to koupím. Mám možnost volby. Můžu si vybrat práci, školu i politickou stranu

Oslavuje se 20 let svobody a rozvoje. 20 let vlády zdravého rozumu. 20 let beze strachu. Ale ten jeden můj rok v komunistickém režimu? Nic. Vlastně něco jo. Je státní svátek. Existují (pro mě) mnohem důležitější výročí.

Jednoduše řečeno:
 

17.listopad 89 nepamatuji, neslavím -> nemám k němu žádné vzpomínky, akce jsem se nezúčastnil. Ale přesto si dnešní doby cením, jsem rád za demokracii. A měli by být rádi všichni. Opravdu nepochopím lidi, kteří tvrdí, že za komunistů bylo líp. Jo pro ně bylo, protože za komunistů byli mladí, krásní. A teď jsou to staří důchodci.
 


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 18.listopad.2009 17:13 | osobní stránky blog |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku