4 rady pro začínající blogery Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

4 rady pro začínající blogery

Rady pro začátečníky v oblasti blogování. Vlastní zkušenosti, jakých chyb jsem se dopustil Já při svém blogování a čeho se vyvarovat.

Každý někdy s něčím začíná, každý dělá chyby

Ale ne každý se poučí z chyb, trpělivě naslouchá kritice a rady si bere k srdci. Tento blog je starý už několik let a trvalou dlouho, než se vypracoval k dnešní podobě. Zkusím sepsat pár životních mouder, na které přicházím během mého blogování.

Nějak blogovat není těžké… To zvládne kdejaký „bloger“ na svém blogíšku. Ale dobře psát, to je už umění, které se nedá naučit ze dne na den.

beruska

Než začnete blogovat a vlastní blogování

Je dobré si hned na začátek rozmyslet, zda vůbec začít se psaním. Většině lidí stačí pouze komentovat ostatní články. Pokud má někdo delší komentáře nebo vlatní názory… směle do toho. Nemůžu říct, neboj se, nekouše. Ale internet má ostré zoubky a kouše :)

Jestli to s blogováním myslíte vážně, kupte si vlastní doménu. Moje první chyba. Ale kdo mohl vědět, že mozektevidi.ic.cz se rozroste do takových rozměrů, že bude potřebovat i vlastní server? :)
Můžete sice namítnout, že stačí koupit vlatní doménu později, ale co když vás předběhne doménový spekulant? Nebo jen naštvaný čtenář/soused a vytvoří na doméně antiblog? Další problémy vidím u přesměrování staré domény na novou. U webzdarma jsem 301 přesměrováním porušil podmínky a doména byla zrušená.

Redakční systém nekouše. Ruční psaní HTML brzdí a později se stejně přejde na redakční systém. I já dříve psal ručně HTML stránky. Musel jsem upravit index.html, vytvořilt nazev-clanku.html a to vše ručně. Dnes existují (dříve taky existovaly) mysql databáze, PHP apache, redakční systémy apod.

Blikající pozadí atd… koukejte na ostatní blogery a učte se. Sami poznáte co je IN a co je na „přesdržku“. Todle nepatřilo mezi mé chyby, ale nemohl jsem odolat :)

Nespamovat, nikoho nezajívá váš nový super blog. Spamováním všech ostatních blogů získáte hned na začátku pověst spamera, která už vám zůstane.

Takže co vlastně dělat?

Pořiďte si vlastní doménu + hosting. Vyberte si redakční systém, případně si napište svůj. Najděte si na freecsstemplates.org nějaký pěkný design a sepište vaše první výplody fantazie. Pošlete dotaz na konstruktivní kritiku. A teď zbývá jenom číst ostatní blogy a k některým vložit komentář. Rozhodně nespamovat a nepsát zbytečné komentáře.


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 12.srpen.2008 23:49 | Názory na cokoliv Názory |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku